Начало Контекст Културно-информационният център "Босилеград" отбеляза 26 години от създаването си
9625
Балкани

Културно-информационният център "Босилеград" отбеляза 26 години от създаването си

Културно-информационният център (КИЦ) "Босилеград" отбеляза снощи 26 години от създаването си. Тържеството се състоя в салона на центъра в присъствието на посланика на България в Сърбия Петков Дойков, гости от посолството, от генералното консулство в Ниш, от България и местни жители.По повод годишнината Столична община организира музикално- поетична вечер под надслов "С България в сърцето", посветена на годишнината.

| 05 Октомври 2024, 12:55 ч.
Културно-информационният център
Културно-информационният център "Босилеград" отбеляза 26 години от създаването си
Снимка © БТА

Културно-информационният център (КИЦ) "Босилеград" отбеляза снощи 26 години от създаването си. Тържеството се състоя в салона на центъра в присъствието на посланика на България в Сърбия Петков Дойков, гости от посолството, от генералното консулство в Ниш, от България и местни жители.

В Деня на християнското семейство Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ от Силистра и местната Неформална организация „Рицари на доброто“ започнаха кампания за набиране на средства в подкрепа на майка и трите деца. Това съобщиха от сдружението.

Жената има общо четири деца, като най-голямото от тях вече е самостоятелно, а останалите са с тежки заболявания. В продължение на години жената е била жертва на домашно насилие от страна на бащата на децата, с когото се е развела в началото на месеца. Насилникът е изведен от дома, който е негова собственост, но след изтичане на съдебната заповед майката и трите деца трябва да напуснат имота. Тя е подала документи за общинско жилище, но процедурата отнема време.

Целта на кампанията е да бъдат събрани 5000 лева, които да помогнат на семейството да се установи в друго жилище. С парите ще бъдат закупени лег

Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
 
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
 
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи

Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.

„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.

В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въ

Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.

Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.

Според К

Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

Малко по-рано и при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Преди началото на днешния пленарен ден от "Продължаваме Промяната" заявиха, че ще подкрепя Силви Кирилов, докато от "Демократична България" посочиха, че ще гласуват "въздържал се", защото е ценностна пречка за тях да са в едно мнозинство с "Възражд

По повод годишнината Столична община организира музикално- поетична вечер под надслов "С България в сърцето", посветена на годишнината.

"Отбелязваме 26 години, откакто в тази зала в присъствието на най-високи държавни представители на Република България открихме филиала на тогавашния Културно-информационен център "Цариброд" в Босилеград, който по-късно прерасна в Културно-информационен център "Босилеград". Създадохме КИЦ-а в страшните условия на гражданска война, с благородните цели да възстановяваме и развиваме българската култура и писменост сред българите в Западните покрайнини, да опазваме българското самосъзнание,  да създаваме духовен климат за утвърждаване на демокрацията, да изразяваме историческите стремежи на българите в Западните покрайнини за свобода и принадлежност към българската култура, както и да създаваме нови българо-сръбски отношения в полза на всестранното развитие на малцинството", каза в началото на събитието председателя на КИЦ "Босилеград" Иван Николов.

Николов припомни, че още на следващия ден след създаването на центъра, официалната преса ги е нападнала с обвинения, че създаването на КИЦ "е най-голямата българска провокация в последните 50 години, с която се създава институционална рамка за отцепление и нарушаване на териториалната цялост на Югославия". "За съжаление тази мантра се повтаря и днес", посочи Николов.

"Беше истински подвиг да оцелеем в такава атмосфера, но и да израснем в една от най-активните български организации в чужбина, оставяйки трайна следа в съзнанието на съвременниците и в историята. С подкрепата на българските държавни институции КИЦ Босилеград даде шанс на стотици младежи да завършат образованието си в българските университети. Над 1000 деца почиваха на българското Черноморие, над 3000 души получиха българско гражданство. На много хора беше оказана хуманитарна помощ, както и ценна медицинска, дори животоспасяваща помощ", посочи още Иван Николов.

По време на събитието беше подчертан и фактът, че през всичките тези години всекидневно КИЦ е бил в услуга на жителите на Босилеград, защитавайки техните права и интереси.

Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата. Началото на заседанието е от 11:00 часа

Жена е загинала при пожар в къща луковитското село Дерманци, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.

След като екипи на пожарната са угасили огъня, в едно от помещенията са открили тялото на 67-годишна жена, обитавала имота. По информация на жители на селото жената е била трудноподвижна. Напълно изгоряла е покривната конструкция на къщата. 

По случая е образувано досъдебно производство и се работи по изясняване на причините за пожара.

Общо 729 шофьори са засечени през изминалата седмица да управляват превозните си средства с превишена скорост по пътищата в Русенско. Това съобщи старши инспектор Стилиян Станев, началник група в сектор "Пътна полиция" в Русе.

За седмица в региона са регистрирани 19 катастрофи, при които са пострадали шестима души, а един е загинал. Полицаите са проверили и 184 шофьори за употреба на алкохол. При двама от тях уредът е отчел положителен резултат, като единият е седнал зад волана, след като е употребил и наркотик. Други двама водачи са отказали проби.

Полицейските екипи са глобили и пешеходец, който нарушил правилата за движение, а двама шофьори - за отнемане на предимството на пешеходци.  

Италианската фирма „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на  февруари 2025 г. за втория хеликоптер и края на март 2025 г. за хеликоптер номер три, като се подчертава, че спазването им също е под риск поради критично забавяне на доставките на ключови компоненти за асемблирането им.

На този етап вторият хеликоптер е в процес на полетни изпитания, а третият е на поточната линия и е сглобен на около 60%.

Според подписания договор, хеликоптер номер две трябваше да бъде в България до края на юни 2024 г., а третият – до края на декември 2024 г. Тези срокове бяха нарушени два пъти от произво

Рекордно количество от общо 135 килограма наркотици - амфетамини и марихуана, са задържани тази нощ на Граничния контролно- пропускателен пункт „Лесово" при съвместна проверка на „Гранична полиция" и Агенция „Митници“. Това съобщи на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“ директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов.

Наркотиците са разкрити в камион, селектиран за щателна митническа проверка, който е пътувал от Турция и е влязъл в България от ГКПП "Хамзабейли", посочи Златанов и добави, че водачът на превозното средство е бил забелязан да разрязва брезентовото покритие и да се опитва да изнесе кашони от него. 

До наркотиците проверяващите стигат и с помощта на служебно куче, обучено да търси дрога. При щателната проверка са открити 125 килограма амфетамини и 10 килограма мариху

"Благодарение на партньорството със Столична община в тази зала се извървяха най-известните имена на българската музика, литературата, изкуството, киното, театъра, спорт, история. Заедно с тях отбелязахме значителните дати и юбилеи от българската история и култура. Дори и ония, чието отбелязване не беше безопасно. КИЦ бе в основата на дебатите за положението на българското малцинство пред Европейския парламент, инициатор и автор на платформата за защита на правата и интересите на българското малцинство, около която се обединиха почти всички български партии и сдружение в Сърбия. КИЦ-ът винаги е взимал навременна и ясна гражданска позиция за всичко, случващо се по отношение на българското малцинство. Друг е въпросът, че не винаги сме били чути и правилно оценени", каза още Иван Николов.

Сред заслугите на културния център са издигането на паметника на Левски в Босилеград, възстановяването на черкви в района, отриването и опазването на български войнишки паметници.

Посланикът ни в Белград Петко Дойков поздрави Иван Николов и екипа му за тяхната отдаденост в работата и усилията, които полагат ежедневно.

"Полежавам ви да продължите да работите за запазването на българския дух и култура в Босилеград. Ние винаги ще бъдем с вас – от Белград, Ниш и разбира се от София и България. През последните три десетилетия КИЦ се утвърди като институция, която работи усилено за поддържане на връзките между България  и българите в Сърбия. Българският културно-информационен център "Босилеград" е с ключово значение за опазване на българското самосъзнание и култура и той следва да продължи да изпълнява със същата упоритост своите функции," посочи още посланик Дойков. 

Той изтъкна постиженията на центъра и посочи, че Николов скромно е премълчал още едно голямо постижение - удостояването му с орден "Стара планина" първа степен от президента Румен Радев. 

"Нашата страна ще продължи да полага всички усилия за пълноценното спазване на правата на българското национално малцинство в Сърбия", каза още посланик Дойков. Той посочи, че е бил постигнат и напредък в областта на образованието на майчин език. Посланикът поздрави екипа на КИЦ и за съдействието при изпращането на български младежи да се учат в български университети и подчерта, че образованието, информирането, служебното ползване на български език са от ключово значение за опазване на националното самосъзнание на българите в Сърбия.

Гостите на центъра бяха зарадвани от музикалните изпълнения на деца от Босилеград, които получават безплатни уроци по пиано благодарение на КИЦ "Босилеград" и Програмата за подпомагане на българските организации в чужбина по линията на Министерството на външните работи. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Воден режим въведоха в чепеларското село Проглед
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (В ...
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година. Това съобщи Александър Йорданов - младежки медиатор към Консултативния с ...
Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на атомната електроцентрала и след извършена проверка от страна на Агенцията за ядрено регулиране в 10:07 ч. блокът беше включ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминав ...
Тикер в 17:35 ч.
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Дика ...
Начало Контекст
9625
Балкани

Културно-информационният център "Босилеград" отбеляза 26 години от създаването си

Културно-информационният център (КИЦ) "Босилеград" отбеляза снощи 26 години от създаването си. Тържеството се състоя в салона на центъра в присъствието на посланика на България в Сърбия Петков Дойков, гости от посолството, от генералното консулство в Ниш, от България и местни жители.По повод годишнината Столична община организира музикално- поетична вечер под надслов "С България в сърцето", посветена на годишнината.

| 05 Октомври 2024, 12:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Културно-информационният център
Културно-информационният център "Босилеград" отбеляза 26 години от създаването си
Снимка © БТА

Културно-информационният център (КИЦ) "Босилеград" отбеляза снощи 26 години от създаването си. Тържеството се състоя в салона на центъра в присъствието на посланика на България в Сърбия Петков Дойков, гости от посолството, от генералното консулство в Ниш, от България и местни жители.

В Деня на християнското семейство Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ от Силистра и местната Неформална организация „Рицари на доброто“ започнаха кампания за набиране на средства в подкрепа на майка и трите деца. Това съобщиха от сдружението.

Жената има общо четири деца, като най-голямото от тях вече е самостоятелно, а останалите са с тежки заболявания. В продължение на години жената е била жертва на домашно насилие от страна на бащата на децата, с когото се е развела в началото на месеца. Насилникът е изведен от дома, който е негова собственост, но след изтичане на съдебната заповед майката и трите деца трябва да напуснат имота. Тя е подала документи за общинско жилище, но процедурата отнема време.

Целта на кампанията е да бъдат събрани 5000 лева, които да помогнат на семейството да се установи в друго жилище. С парите ще бъдат закупени лег

Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
 
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
 
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи

Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.

„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.

В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въ

Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.

Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.

Според К

Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

Малко по-рано и при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Преди началото на днешния пленарен ден от "Продължаваме Промяната" заявиха, че ще подкрепя Силви Кирилов, докато от "Демократична България" посочиха, че ще гласуват "въздържал се", защото е ценностна пречка за тях да са в едно мнозинство с "Възражд

По повод годишнината Столична община организира музикално- поетична вечер под надслов "С България в сърцето", посветена на годишнината.

"Отбелязваме 26 години, откакто в тази зала в присъствието на най-високи държавни представители на Република България открихме филиала на тогавашния Културно-информационен център "Цариброд" в Босилеград, който по-късно прерасна в Културно-информационен център "Босилеград". Създадохме КИЦ-а в страшните условия на гражданска война, с благородните цели да възстановяваме и развиваме българската култура и писменост сред българите в Западните покрайнини, да опазваме българското самосъзнание,  да създаваме духовен климат за утвърждаване на демокрацията, да изразяваме историческите стремежи на българите в Западните покрайнини за свобода и принадлежност към българската култура, както и да създаваме нови българо-сръбски отношения в полза на всестранното развитие на малцинството", каза в началото на събитието председателя на КИЦ "Босилеград" Иван Николов.

Николов припомни, че още на следващия ден след създаването на центъра, официалната преса ги е нападнала с обвинения, че създаването на КИЦ "е най-голямата българска провокация в последните 50 години, с която се създава институционална рамка за отцепление и нарушаване на териториалната цялост на Югославия". "За съжаление тази мантра се повтаря и днес", посочи Николов.

"Беше истински подвиг да оцелеем в такава атмосфера, но и да израснем в една от най-активните български организации в чужбина, оставяйки трайна следа в съзнанието на съвременниците и в историята. С подкрепата на българските държавни институции КИЦ Босилеград даде шанс на стотици младежи да завършат образованието си в българските университети. Над 1000 деца почиваха на българското Черноморие, над 3000 души получиха българско гражданство. На много хора беше оказана хуманитарна помощ, както и ценна медицинска, дори животоспасяваща помощ", посочи още Иван Николов.

По време на събитието беше подчертан и фактът, че през всичките тези години всекидневно КИЦ е бил в услуга на жителите на Босилеград, защитавайки техните права и интереси.

Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата. Началото на заседанието е от 11:00 часа

Жена е загинала при пожар в къща луковитското село Дерманци, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.

След като екипи на пожарната са угасили огъня, в едно от помещенията са открили тялото на 67-годишна жена, обитавала имота. По информация на жители на селото жената е била трудноподвижна. Напълно изгоряла е покривната конструкция на къщата. 

По случая е образувано досъдебно производство и се работи по изясняване на причините за пожара.

Общо 729 шофьори са засечени през изминалата седмица да управляват превозните си средства с превишена скорост по пътищата в Русенско. Това съобщи старши инспектор Стилиян Станев, началник група в сектор "Пътна полиция" в Русе.

За седмица в региона са регистрирани 19 катастрофи, при които са пострадали шестима души, а един е загинал. Полицаите са проверили и 184 шофьори за употреба на алкохол. При двама от тях уредът е отчел положителен резултат, като единият е седнал зад волана, след като е употребил и наркотик. Други двама водачи са отказали проби.

Полицейските екипи са глобили и пешеходец, който нарушил правилата за движение, а двама шофьори - за отнемане на предимството на пешеходци.  

Италианската фирма „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на  февруари 2025 г. за втория хеликоптер и края на март 2025 г. за хеликоптер номер три, като се подчертава, че спазването им също е под риск поради критично забавяне на доставките на ключови компоненти за асемблирането им.

На този етап вторият хеликоптер е в процес на полетни изпитания, а третият е на поточната линия и е сглобен на около 60%.

Според подписания договор, хеликоптер номер две трябваше да бъде в България до края на юни 2024 г., а третият – до края на декември 2024 г. Тези срокове бяха нарушени два пъти от произво

Рекордно количество от общо 135 килограма наркотици - амфетамини и марихуана, са задържани тази нощ на Граничния контролно- пропускателен пункт „Лесово" при съвместна проверка на „Гранична полиция" и Агенция „Митници“. Това съобщи на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“ директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов.

Наркотиците са разкрити в камион, селектиран за щателна митническа проверка, който е пътувал от Турция и е влязъл в България от ГКПП "Хамзабейли", посочи Златанов и добави, че водачът на превозното средство е бил забелязан да разрязва брезентовото покритие и да се опитва да изнесе кашони от него. 

До наркотиците проверяващите стигат и с помощта на служебно куче, обучено да търси дрога. При щателната проверка са открити 125 килограма амфетамини и 10 килограма мариху

"Благодарение на партньорството със Столична община в тази зала се извървяха най-известните имена на българската музика, литературата, изкуството, киното, театъра, спорт, история. Заедно с тях отбелязахме значителните дати и юбилеи от българската история и култура. Дори и ония, чието отбелязване не беше безопасно. КИЦ бе в основата на дебатите за положението на българското малцинство пред Европейския парламент, инициатор и автор на платформата за защита на правата и интересите на българското малцинство, около която се обединиха почти всички български партии и сдружение в Сърбия. КИЦ-ът винаги е взимал навременна и ясна гражданска позиция за всичко, случващо се по отношение на българското малцинство. Друг е въпросът, че не винаги сме били чути и правилно оценени", каза още Иван Николов.

Сред заслугите на културния център са издигането на паметника на Левски в Босилеград, възстановяването на черкви в района, отриването и опазването на български войнишки паметници.

Посланикът ни в Белград Петко Дойков поздрави Иван Николов и екипа му за тяхната отдаденост в работата и усилията, които полагат ежедневно.

"Полежавам ви да продължите да работите за запазването на българския дух и култура в Босилеград. Ние винаги ще бъдем с вас – от Белград, Ниш и разбира се от София и България. През последните три десетилетия КИЦ се утвърди като институция, която работи усилено за поддържане на връзките между България  и българите в Сърбия. Българският културно-информационен център "Босилеград" е с ключово значение за опазване на българското самосъзнание и култура и той следва да продължи да изпълнява със същата упоритост своите функции," посочи още посланик Дойков. 

Той изтъкна постиженията на центъра и посочи, че Николов скромно е премълчал още едно голямо постижение - удостояването му с орден "Стара планина" първа степен от президента Румен Радев. 

"Нашата страна ще продължи да полага всички усилия за пълноценното спазване на правата на българското национално малцинство в Сърбия", каза още посланик Дойков. Той посочи, че е бил постигнат и напредък в областта на образованието на майчин език. Посланикът поздрави екипа на КИЦ и за съдействието при изпращането на български младежи да се учат в български университети и подчерта, че образованието, информирането, служебното ползване на български език са от ключово значение за опазване на националното самосъзнание на българите в Сърбия.

Гостите на центъра бяха зарадвани от музикалните изпълнения на деца от Босилеград, които получават безплатни уроци по пиано благодарение на КИЦ "Босилеград" и Програмата за подпомагане на българските организации в чужбина по линията на Министерството на външните работи. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Воден режим въведоха в чепеларското село Проглед
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година
Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Контекст
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На преден план
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.